Zajímejme se o půdu! Ta tenoučká vrstvička planety dostává zabrat

Nadace Via vydala přílohu Umění darovat, která se tentokrát věnuje životnímu prostředí a klimatu. Jenže kde začít svůj osobní boj za klima, které jsme v posledních pěti či šesti generacích začali popouzet jako spícího obra. Účastí na páteční demonstraci studentů? Nadace Via má jiné řešení. “Začněme se zajímat o půdu, to zvládne úplně každý. Stačí se zamýšlet nad tím, kde rostlo a případně žilo to, co máme na talíři.” A jeden z nejdůmyslnějších filantropů dneška, průkopník impaktového investování Martin Ducháček k tomu optimisticky dodává: “Ukazuje se, že se u nás zabývá potravinami trochu jinak překvapivé množství lidí.”

Taky lze říci, že “my jsme půdou”

Co je to impaktové investování? Je to investice do společnosti či fondu, kde finanční návratnost jde ruku v ruce s pozitivním dopadem na společnost. Nadace Via s tím má bohaté zkušenosti. Nabízí třeba možnost zažádat si o komunitní grant ke zvelebování krajiny a zadržování vody v krajině v rámci programu Živá komunita. 

Takzvané rychlé granty mají pomáhat změnit krajinu k lepšímu. Díky rychlému grantu se například podařilo lidem z Lysé nad Labem zachránit místní mokřad Žabák. Původně měl ustoupit areálu Svět záchranářů. V Českých Velenicích se zase lidé postavili proti vykácení stoleté jírovcové a lipové aleje. 

Nadace Pro půdu se zase zabývá skupováním půdy, kterou svěřuje do péče ekologickým zemědělcům. A šíří osvětu, jak chránit půdu před degradací. Její spoluzakladatelka Alena Malíková z Příbora má k půdě až mystický vztah. “Biodynamické zemědělství či permakultura – prostě šetrné hospodaření – mě přivedly k vnímání světa a přírody nejen rozumem, protože tak to nefunguje. Nýbrž k vnímání sebe jako součásti dění od mikrosvěta – na příkladu vztahů v půdě – po makrosvět – bytí člověka ve vesmíru.

Půda je pro Alenu jednou z forem bytí, které nám byly svěřeny do péče. Síť vztahů, díky níž máme potravu, vodu, biodiverzitu a krásu. “Taky je možné říct, že jsme půdou,” dodává Malíková. 

Brno-Komín, pole mezi kopci Netopýrky a Panský kopec, unikání vlhkost z rozehřáté půdy na zoraném poli po předcházejícím dešti. Foto: I. Sáček

K založení nadace ji přivedla myšlenka, jež je vlastní většině přírodních národů, totiž že půda, voda a vzduch jsou dary, které nám byly svěřeny do péče a nemohou být předmětem obchodu a spekulací. “Země je živoucí planeta a zemědělská půda je tenoučká vrstvička, která je součástí povrchu Země, na níž závisí přežití (nejen) člověka. V současné době je stav půdy katastrofální.”

Hra s přírodou je složitá, ale zábavná

Její slova potvrzuje i Martin Ducháček, jeden z filantropů, jenž rozhodně nepatří k současné vlně “filantrokapitalistů” rozšířených v USA a Británii – totiž mecenášů, kteří se příliš nestarají, jaký dlouhodobý dopad jejich finanční dary na komunity lidí, do nichž plynou, vlastně mají. Filantrokapitalismus dostal své jméno podle toho, že zafixovává svět v jeho současné podobě, sociální rozdíly nestírá a možná je dokonce ještě zvyšuje. 

Ducháček se do hloubky zajímá o každý svůj projekt. Mimo jiné skupuje půdu, kterou svěřuje do péče šetrně hodařících zemědělců. “Některá je velmi kvalitní, to když ji kupujete od někoho, kdo na ní rozumně hospodařil. Když ji kupujete po velkopodnikatelích, je vyčerpaná, zdevastovaná, z černozemě jsou písky a trvá i pět a více let, než ji dáte zase do pořádku,” říká. 

Akcionář známé investiční skupiny RSJ, který vyrostl na vesnickém statku, se po úspěšné kariéře ve finančním sektoru vrátil ke kořenům. Na péči o půdu jej prý překvapilo nekonečně věcí. 

“Největší moment překvapení byl, jak strašně těžké to je. Také že praktická zkušenost je nepřenosná, a když ji máte, je velmi drahá. Teoretické nastudování nestačí, vše závisí na výběru lidí, kteří to chtějí a umí dělat. Ze světa, který řídí racionální a předvídatelné počítače, se ocitáte ve hře s přírodou, která je složitá, ale úžasně zábavná.”

Kiss the Ground

Řešení se nachází přímo pod našima nohama, zní podtitul dokumentárního filmu Kiss the Ground (s českým názvem Sklonit se k zemi), který měl premiéru před půlrokem na Netflixu.Diváky snímkem Joshe a Rebeccy Tickellových provází herec Woody Harrelson, který v rozhovorech se zemědělci i odborníky na proudění vzduchu z NASA nachází řešení, jak zastavit klimatické změny a obnovit zničený ekosystém právě uzdravením půdy.

„Na dokument Kiss the Ground navazuje založení fondu Kiss the Ground, který pomáhá farmářům, chovatelům dobytka a zemědělcům přecházet z konvenčního hospodaření na ekologické. Od ledna je také k dispozici výukový film pro školy na celém světě zdarma. Právě takovým aktivitám se říká impaktové investování,“ řekla Green Dealu editorka přílohy Umění darovat Nora Grundová.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s